Bankacılık Mesleğine Adım Atacak Gençler İçin “Bankacılık Nedir’’

Bankacılık Mesleğine Adım Atacak Gençler İçin “Bankacılık Nedir?’’

Hayatımızda büyük bir yere ve öneme sahip olan bu meslek birçok bankacılık mezunu öğrencinin tercihi olmaktadır. Nurkan Aydoğan bankacılık mesleği için, hesap yönetimine ve para yönetimine sahip, kişisel seviyesi gelişmiş ve finansa meraklı insanların yapabileceği bir meslek alanı olduğunu söylemektedir.

Bankacı olabilmek için üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık bankacılık, bankacılık ve finans bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu üniversitelerden mezun olduktan sonra banka sınavları için yeteri seviyede hazırlanarak ve mülakatta da başarılı bir görüşme sağlayarak bu mesleğe giriş yapmanız kolay hale gelmektedir. Ancak her meslekte olduğu gibi bankacılık mesleğinde de zorluklar bulunmaktadır. Ancak mesleğini severek yapan kişiler için bunlar göz ardı edilebilecek kadar kolay meselelerdir.

Bankacılığa ilk adımı attıktan sonra pozisyon değiştirmek ve seviyenizi yükseltmek sizin elinizdedir. Aynı zamanda sahip olacağınız bir ya da birkaç yabancı dil yine yükselmeniz ve uluslararası pozisyonlarda çalışmanız için çokça faydalı olacaktır. Nurkan Aydoğan bankacılık mesleğinde yabancı dilin önemini şu sözlerle belirtmiştir ‘’Sürekli globalleşen ve teknolojik gelişmelere açık bu meslekte gelişmeleri yakından takip edebilmek için dil bilgisi oldukça önemlidir. Yabancı dil bilmeniz iş hayatınıza fayda katacağı gibi prestij seviyenizinin yükselmesine de katkısı olacaktır. Bu sayede kariyerinizde yükselmeniz daha kolay hale geldiği gibi maaşınızın yüksek olmasını da sağlayacaktır. ‘’

Bankacılık mesleğine adım attıktan sonra diğer iş adaylarının önüne geçebilmek için kariyer hedefinize odaklanmanız önemlidir. Meslek hayatınızda kendinizi kanıtlamanız ve başarı üstüne başarı katmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Bankacılık mesleğinde en alt departmanda başlamak kariyer odaklı olmanızla sizi kısa sürede en üst departmanlara kolayca taşıyacaktır. Aydoğan’a göre bu mesleği tercih etmenizle birlikte sevmeniz de çok önemlidir. Çünkü günümüz dünyasında özellikle de işsizliğin arttığı bu dönemde iş hayatının incelikleri büyük önem taşır. Ancak sevilerek yapılan bir işte başarılı olmak kolaydır. Nurkan Aydoğan bankacılık mesleği için bu meslekte işe başlamak isteyen, bankacılık öğrencilerinin mesleğe kariyer odaklı bakmalarını önermektedir.

Bir yanıt yazın