Basset Hound Özellikleri

Çocuklu ortamlarda beslemek için en ideal türlerden biridir. Basset Hound köpeği, dikkatleri üzerine çeken ve çok tatlı bir köpek türüdür. Sosis köpek ırkı olarak adlandırılan bu cins köpek, uzun vücuda sahip olmasına rağmen kısa bacaklı bir köpek ırkıdır. Diğer hayvanlarla arası iyi olan ve onlarla iyi anlaşabilen-geçinebilen bir köpek cinsidir ve cana yakın bir dost canlısıdır.

Temel Özellikleri:

Sosyal yapısı, cana yakınlık, davranışları ve uysallığı konusunda ön plana çıkan bir dosttur. Kulakları ve yüz derisi aşağıya doğru sarkmaktadır bunu yanı sıra çok sevimli bir köpek ırkıdır. Oldukça duygusal bakışlı gözlere sahiptir.

Görünüş ve Yapısı:

Alışıla gelmiş köpek cinslerinden daha farklı ve dikkat çekicidir. Kısa bacaklı ve uzun gövdesi bulunmaktadır. Uzun sarkık kulaklara sahip bir canlıdır. Sakin uysal cana yakın bir canlısıdır. Çocuklarla ve ailelerle anlaşabilen bir tür olarak bilinir. Kısa ve pürüzsüz tüylere sahip bir canlıdır. Tüyleri sökülmez ve tüy sorunu olmayan bir canlıdır. Ortalama 28-38 cm arasında değişmektedir.

Karakter Özellikleri:

Oldukça uyumlu bir köpek ırkıdır. Çok sakin olmasının yanında sessiz ve sabırlıdır çocuklarla oyun oynanabilen bir canlıdır masum ve sevimli olmasının yanında bazen çok inatçı olmaktadır. Cana yakın ve çevresindeki insanlarla iyi geçinen bir köpek ırkıdır.

Bakımı:

Yemeğine ve temizliğine çok dikkatli ve önem verilmelidir. Düzenli şekilde ölü tüylerinin vücudundan temizlemesi gerekir. Kulakları enfeksiyon kapma riski bulunmasından dolayı, kulak temizliği ve kontrolü iyi oflamalıdır. Yemek yemeyi çok sevse de obeziteye olma karşısında çok dikkatli olunmalıdır. Çocukların sırtına oturmaması ve kulaklarıyla oynamamasını için dikkat edilmelidir. Apartman dairesine bakılmaya uygun bir köpek cinsidir.

Beslenmesi:

Beslenmesi için özel bir diyet listesi hazırlanmalıdır ve bu listeye düzenli olarak uyum sağlanması gerekir. Kuru mama ve yaş mana ile beslenmesi gerekir ayrıca farklı besinlerden de uzak durulmalıdır.

EK BİLGİLER:

Irk boyutu: Orta Boy

Yükseklik: erkek 28-38 cm, dişi 20-27 cm

Ağırlık: erkek 23-29 kg, dişi 20-27 kg

Ortalama yaşam:10-12 sene

Köpek sahiplenme konusunda önemli uyarılar ve tavsiyeler:

  1. Her köpeğin eve geldiği ilk gün çekimser, utangaç ve korkak olacaktır. O eve ve insanlara alışması biraz zaman gerekebilir.
  2. Sahiplendiğiniz köpeklerin, günlük bakımları, sporları, beslenmeleri gibi aktiviteler düzenli olarak yapılmalıdır.
  3. Köpek sahiplenecek kişilerin, köpek hakkında azda olsa bir eğitim alması ya da öğrenmesi gerekir.
  4. Köpeklerin kendini zarar vereceği, alet edevat gibi şeylerden uzak durması gerekir.
  5. Açık alanda mutlaka tasması takılı olmalıdır.
  6. En önemli madde ise bakamayacağınız köpekleri almamanız gerektiğidir.

Bir cevap yazın