EYT Emeklilik Başvuru Sonucu Sorgulama – E-Devlet Sorgulama Ekranı 2024

25 Haz

EYT Emeklilik Başvuru Sonuç Sorgulama – E-Devlet Sorgulama Ekranı 2024; Emeklilik yaşına gelenlere yönelik bir süredir Meclis'te tartışılan EYT yasal düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Emeklilik çağına girenler yönetmeliğine göre çalışma süresi, prim süresi ve sigortalılık süresi için başvuru koşullarını sağlayan 2 milyon 250 bin kişi; Yaş şartı aranmaksızın emekli olabilecekler. Başvurular e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla yapılabilecek. Aynı zamanda EYT başvuru sonuçları e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Bu yazımızda kısaca EYT emeklilik başvuru şartları nelerdir? EYT emeklilik başvuru sonucu nasıl sorgulanır? vb. Konuyla ilgili en sık sorulan soruları yanıtlayıp sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

EYT Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

EYT başvuru sonuçlarının en geç 2 hafta içinde açıklanması planlanıyor. Sonuçlar perşembe veya cuma günü e-devlet platformunda açıklanacak.

EYT Başvuru Sonuç Sorgulama

EYT başvurularını e-devlet platformu üzerinden yapanlar; Ayrıca başvuru sonuçlarını SGK DYS Evrak Takibi sayfasından da öğrenebilirler. Güncel başvuru sonuçlarınızı e-devlet platformu üzerinden görüntülemek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip linkine tıklayabilirsiniz.

EYT Başvuru Koşulları

EYT düzenlemesine 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı girişi olan kişiler başvurabilecek. Sigorta, prim ve çalışma süresi şartlarını yerine getiren kişiler EYT kapsamında emekli olabilecek. EYT başvuru koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz:SSK EYT Koşulları000 prim gününü tamamlamış olmak. Erkeklerde 25, kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olmak. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta kaydına sahip olmak.Bağkur EYT KoşullarıErkeklerde 9000 prim gün ve 25 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması. Kadınlarda 7200 prim gün ve 20 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta kaydına sahip olmak.

EYT'ye Nasıl Başvurulur?

EYT emeklilik başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. Başvurularınızı e-devlet üzerinden yapmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan linkine tıklayınız. Daha sonra sayfadaki Yeni Uygulama sekmesine tıklayın. Paylaştırma. Talep türü olarak 'yaşlılık aylığı' seçeneğine tıklayın. SSK kapsamında aylık emekli maaşı talep edecekseniz 4A; Bağkur kapsamında aylık talep yapacaksanız 4B seçeneğini seçin. Son olarak Uygula seçeneğine tıklayın.

EYT Maaşını Nasıl Hesaplayabilirim?

EYT maaşları hesaplanırken birçok faktör dikkate alınır. Bu faktörleri şu şekilde özetleyebiliriz: İşçinin aylık kazancı, İşçinin kaç yıldır çalıştığı, İşçinin çalışma saatlerine ara verip vermediği, İşçinin çalışma süresi, işçinin yaşını beklerken ödediği fazla prim miktarı karşılanması gerekliliği.

EYT Herkesi Kapsıyor mu?

Emeklilik Yaşını Dolduranlara İlişkin Kanun'da yapılan düzenlemeyle emekli olmak isteyen tüm vatandaşların emekli olabileceklerine dair umudu var. Ne yazık ki EYT 5000 prim gününü tamamlamış herkesi kapsamıyor. Başvuru sahiplerinin sigorta kayıtlarını 8 Eylül 1999 tarihinde veya öncesinde yaptırmaları gerekmektedir.

8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalılığı başlayan kişiler ne zaman emekli olabilirler?

8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalılığa başlayanların emekli olabilmeleri için prim süresi, sigortalılık süresi ve yaş şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri ​​arasında sigortalılığa başlayan kadınların 7000 gün prim ödemesi ve 58 yaşını doldurmuş olması veya 4500 gün prim sahibi olması gerekiyor. Ödeme şartlarını yerine getirmeleri, 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşını doldurmaları halinde emekli olabilirler. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalılığa giriş yapan kadınlar 7200 prim gün sayısı ve 58 yaş ile emekli olabiliyor. Ancak 7200 prim gün şartının 2035 yılı sonuna kadar karşılanması gerekmektedir. Sigorta başlangıç ​​tarihi 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri ​​arasında olan erkekler, 7200 prim gün sayısına sahip olmaları ve 60 yaşını doldurmaları halinde emekliliğe hak kazanırlar. Veya 4500 prim gün sayısı, 25 yıl sigortalılık süresi ve 60 yaşını doldurmuş olma şartlarını yerine getirmeleri halinde de emekli olabilirler. 01.05.2008 tarihinden sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayan erkekler, 60 yaşını doldurma ve 7200 prim gün şartlarını yerine getirmeleri durumunda emekliliğe hak kazanabilirler. Bu kişilerin emekli olabilmesi için 2035 yılı sonuna kadar 7200 prim gününün tamamlanması gerekmektedir.EYT Başvuru Sonuç Sorgulama

EYT Üyeleri Ne Zaman Emekli Olacak?

EYT üyeleri yani emeklilik yaşına takılanlar; EYT başvurularının onaylanmasının ardından emekli olabilecekler. Prim tarihi ve sigorta süresi şartlarını karşılamayan kişilerin öncelikle bu şartları yerine getirmesi gerekmektedir. EYT hesaplamasında askerlik borcu da dikkate alınıyor. Askerlik hizmetinin sigorta başlangıç ​​tarihinden önce tamamlanması halinde, işe giriş tarihi borç günü tutarından düşülür. Erkeklerin askerlikte geçirdikleri süreyi gün satın alarak bu günleri prim günlerine ekleme şansına sahip oluyorlar.

EYT'de Kıdem Tazminatını Kim Ödeyecek??

EYT üyelerinin kıdem tazminatı alma hakları da var. EYT çalışanları da mevcut sisteme göre kıdem tazminatı alabilecek. Emekliler son işyerlerindeki çalışma süreleri kapsamında kıdem tazminatı alabilecek.

EYT'li Emekliler Çalışmaya Devam Edebilir mi?

EYT ile emekli olan kişiler, işverenin onayı ve çalışanın çalışmak istemesi halinde çalışmaya devam edebilecek.

EYT'den istifa etmek gerekiyor mu?

Emekli olmak isteyen EYT çalışanlarının 'emeklilik nedeniyle' istifa etmesi gerekiyor. İşyerinin ayrıca çalışanın emeklilik nedeniyle istifa ettiğini 'emeklilik nedeniyle istifa' koduyla SGK'ya bildirmesi gerekiyor. Ayrıca emekli EYT çalışanları; Tekrar aynı işyerinde çalışabilirler.

EYT Yönetmeliği Hangi Yılları Kapsıyor?

EYT yönetmeliği 8 Eylül 1999 ve öncesini kapsamaktadır. Tüm EYT üyelerinin sigortalılık sürelerinin 8 Eylül 2024 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

EYT Kamu Çalışanlarını Kapsıyor mu?

EYT, SSK ve Bağkur kapsamında çalışanları kapsıyor. Yani kamu çalışanları EYT'den yararlanamıyor. Kamu çalışanlarının emekli olabilmesi için 65 yaşını doldurması gerekiyor. 15 hizmet yılını dolduran kamu çalışanları 61 yaş şartını sağlamaları halinde emekli olabiliyor. Bu yazımızda EYT emeklilik başvuru sonuçlarını kısaca özetledik. Nasıl sorgulanır? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

EYT Emeklilik Başvuru Sonucunu nasıl öğrenebilirim?

EYT emeklilik başvurunuzun sonucunu nasıl öğreneceğinizi merak ediyorsanız SGK'nın DYS Evrak Takibi sayfasından e-Devlet üzerinden başvurunuzun sonucunu sorgulayabilirsiniz. EYT emeklilik başvuru sonuçlarını hemen öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip Konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi siz değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.