Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek? 2024

25 Haz

Gelen belgenin dosyaya kaldırılması ne anlama geliyor? Bu ne anlama geliyor? SGK Emeklilik başvurusunda bulunan birçok kişinin gördüğü uyarılardan biri de “Gelen Evrak Dosyasına Kaldırıldı” mesajıdır. SGK Emeklilik başvurusunda bulunan kişilerin onay sürecinde karşılaştıkları “Gelen Evrak Dosyasına Kaldırıldı” ne anlama geliyor? Soru hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Özellikle EYT kapsamında birçok kişinin emekli olmasıyla birlikte, Gelen evrak dosyasına kaldırıldı ne demek, gelen evrak dosyasına kaldırıldı, ne zaman sonuçlanacak, SGK ne demek, gelen evrak dosyasına kaldırıldı ne yapmalıyım? Yapmak? ve İşleme Gelen Belge Dosyasına Kaldırıldı Sorularınızın yanıtları yazımızda.

Gelen belgenin dosyaya kaldırılması ne anlama geliyor?

“SGK gelen belge dosyasına kaldırıldı” ifadesi, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile yapılan işlem ve yazışmalarda, belgenin işlenmeden önce SGK gelen belge dosyasına konulması veya tam tersi, bu dosyadan çıkarılması anlamına gelir. SGK tarafından işleme alınmadan önce. 2 farklı Gelen Belge Dosyasına Kaldırılan anlamını ifade edebilirsiniz. “Gelen belge dosyasına kaldırıldı” ifadesi, belgenin işleme alındığı ancak reddedildiği anlamına gelebileceği gibi, tam tersi, incelenmeyi ve onaylanmayı bekleyen bir belge de olabilir. Belgenin işleme alınıp alınmayacağı ve sonucu hakkında bilgi SGK kurumu içerisinde yapılan yazışmalara göre değişiklik göstermektedir.

SGK gelen belge dosyasına kaldırılmış olması ne anlama geliyor?

“SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırıldı” ifadesi kısaca gelen evrakın işleme alındığı anlamına gelmektedir. Bu, Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip sistemine düşen belgenin görevliler tarafından inceleme sürecine girdiği anlamına geliyor. SGK Gelen Evrak Dosyasına kaldırılması durumunda belge gelen evrak olarak işlenir. Ancak bu, gelen belgenin reddedileceği veya onaylanacağı anlamına gelmez. SGK ile yazışmalarda, bir belgenin işlenmeden önce SGK gelen belge dosyasına yerleştirilmesi veya SGK tarafından işlenmeden önce bu dosyadan çıkarılması anlamına gelir.

Gelen belge dosyaya konuldu. Ne zaman sonuçlandırılacak?

Özellikle EYT sürecinin başlamasıyla birlikte pek çok kişi emeklilik başvurusu yaptıktan sonra DYS (Belge Takibi) sorgusunda “Dosyaya kaldırılan gelen evraklar ne zaman sonuçlandırılacak” sorusunun cevabını arıyor. Genellikle yoğunluğa bağlı olarak süreç yaklaşık 2 ay sürdü. Ancak EYT'nin yoğunluğu azaldıkça bu süre 15 güne kadar uzayabilir.

Ne yapmalıyım? Gelen belge dosyaya konuldu.

Gelen Evrak Dosyaya Kaldırılmışsa bu aşamada yapabileceğiniz bir şey yoktur. Gelen evrak dosyasına aktarılırken DYS üzerinden süreci takip etmeli ve evrak için sonuç verilmesini beklemelisiniz.

DYS Gelen Evrak Dosyasına Kaldırıldı

EYT kapsamında emeklilik başvurusu yaptığınızda DYS üzerinden belgelerinizin memurlar tarafından incelenmek üzere işleme alındığını anlayabilirsiniz. DYS, SGK'nın kullandığı belge takip sistemidir. DYS üzerinden evrak takibi için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip Bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Gelen Evrak Dosyasının İşlemden Çıkarılması Ne Demektir?

“Ne Demektir? Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış, İşlenmiştir” sorusunun cevabı, Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış, yani belge işlenmiş demektir. Ancak işlenmekte olan belge, belgenin reddedildiği veya inceleme için bekletildiği anlamına gelebilir. Gelen evrak dosyaları sadece işlenecek evrak dosyalarıdır ve bu sayede daha güvenilir bir süreç gerçekleştirilir. Gelen Evrak Dosyası “Kaldırılan İşlem Devam Ediyor” anlamına gelebileceği gibi incelenmeyi bekleyen bir evrak da olabilir. Gelen belge dosyasına kaldırılmışsa işlenmiş olduğunu görebilirsiniz. Gelen belge dosyasına kaldırıldı.

Gelen Evrak Dosyasından Kaldırılan Açıklama Tahsis Talebi Ne Anlama Geliyor?

Açıklama Tahsis Talebi Gelen Evrak Dosyasından Kaldırıldı DYS belgelerini takip ettiğinizde göreceğiniz uyarıdır. Tahsis talep numarası alındığında emeklilik için verilen numaradır. Emeklilik için tüm şartları sağlayıp Sosyal Güvenlik Kurumu'na emeklilik dilekçesi verdiğinizde emeklilik tahsis talebi olarak sisteme girilir. Bu, emeklilik dilekçesi verdiğiniz ve dilekçenizin SGK kayıtlarına geçtiği anlamına gelir.

Gelen Evrak Beklemede Ne Demektir?

Gelen belge beklemede. SGK emeklilik başvurunuz veya diğer işlemleriniz için belge ibraz etmeniz, ibraz ettiğiniz belgenin henüz işleme alınmadığı ve beklemede olduğu anlamına gelir. Belge bekleme süresinden hemen sonra işleme alınır.

Gelen Evrak Kapatıldı Ne Demektir?

Gelen belge kapatıldı sorusuna cevap vermek için gönderdiğiniz belgeye ilişkin tüm işlemlerin tamamlandığını ve belgeye ilişkin sürecin sona erdiğini göreceksiniz. Belge SGK tarafından inceleniyor ve olumlu ya da olumsuz bir karar veriliyor. Olumsuz reddedilmesi durumunda ayrı bir belge ile yeniden başvuruda bulunmanız gerekmektedir.