Hacamat

Hacamat

FİZİK TEDAVİ VE GÜNCEL SAĞLIK SORUNLARI

HACAMAT

Hacamat kelimesini halk arasında sıkça duyuyorsunuzdur. Farklı anlamlarda kullanılsa da özellikle toplumumuz da bir sünnetin adı olarak çokça zikredilmektedir. Hacamatın kökü İslamiyetken önceki toplumlarda uygulanan bir yöntem olarak tarihin derinliklerine kadar inmektedir. Bilinen tarihte uygulanan en eski tedavi yöntemlerinden biri olarak yerini almıştır. İslamiyet’te Peygamber Efendimizin (s.a.v) bizzat kendisinin uygulaması ve bunu tavsiye etmesi üzerine hacamat bizler için yeni bir boyut kazandı. Bu şekilde günümüze kadar uygulanarak geldi.

Sağlık alanında çalışmamızdan sebep her gittiğimiz yerde bu yöntem hakkında merak edilenleri soruyorlardı. Şimdiye kadar hacamatı kendine göre bir yerlerde herhangi bir sağlık çalışanı olmayan kişiler tarafından uygulandığı içinde insanlarda yaptırma noktasında da tereddüt vardı. Tabi hijyen ve bilgi eksikliği de bu eksikler arasındaydı. Uygulamayı yapacak kişinin konu hakkındaki yetersiz bilgisi sinir ve damar kesileri gibi tehlikeli sonuçlarda doğuruyor. Uygulama yapılırken yapılan kesilerin profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılması kalıcı izlere ve bundan sebep ağrılara sebep oluyor. Bu konuda doğru bilgileri kaynağından almak ve bu tedavi yöntemini de bölgemizde profesyonel olarak uygulamak için Ankara’ da hacamat-kupa-sülük terapi kursuna gittim. Özellikle hacamatın çok farklı hastalıklara etki mekanizması üzerine gerçekten doyurucu bilgiler aldım. Aslında temel tedavi yaklaşımlarının eksik kaldığı yerlerde devreye girecek yöntemlerden birinin de hacamat olduğunu gördüm. Özellikle çoğu zaman hacamatı sadece dini bir ritüel sanan kişilerin “hacamat yaptıracağıma kan veririm.” Sözünün gerçekliği en çok merak ettiğim sorulardandı. Konunun aslını öğrenince bu söylenenle hacamatın hiçbir ilgisi olmadığını anlamış oldum. Özellikle hacamatta ki temel amaç çok faklı ve kendi alanıyla ilgili problemlerde yapılacak tek yöntem diyebilirim. Antibiyotik kullanmayanız var mıdır? , Tencere dibinde kalan hafif yanmış kısmını sıyırıp yemeyen? Daha vahim olanı kurşunlu benzinin kullanıldığı yerlerde yaşamayan var mı? Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Vücudumuzun boşaltım sistemi zararlı maddeleri uzaklaştırma en çok kullanılan yapıdır. Farklı yöntemlerle de yine insan vücudu kendisine zarar veren maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya çalışılır. Buraya kadar her şey normal ama biraz önce saydığım şeylerden alınan maddeleri hiçbir şekilde vücut atamıyor. Kursun, katranlaşmış maddeler ve antibiyotikle alınan zararlı maddeleri vücut yine kendine özgü yöntemle periferlere gönderiyor ve yağ dokusu ya da doku boşluklarına atarak zararından arınmak istiyor. Yani bu zararlı maddeleri damar da dolaştırmıyor. Damardan verilecek kanda bu yüzden hacamatla aynı etkiyi yapamıyor. İşte hacamat her organın kendine ait alanlarda biriktirdiği bu zararlı maddeleri atmaya yarıyor.

Sünnet olduğu için yapıldığı gibi tedavi amaçlıda kullanılıyor. Özellikle ABD ve Avrupa gittikçe yaygınlaşıyor. Sünnet için yapılan hacamatın belli tarihleri vardır. Özellikle ayın dolunay olduğu dönemlerde kanın perifere çekildiği tarihler aynı zamanda sünnet olan hacamat tarihleridir. Bu da hicri 17,19,21 günlerine denk geliyor. Yine dini bir ritüel olduğu için öncesinde ve sonrasında yapılması ve yapılmaması uygun olan şeyler vardır. Herhangi bir sağlık problemi olmasa da bir kişinin senede birkaç kez yaptırmasında fayda vardır. Özellikle genel rahatlama, sebebi bilinmeyen ağrı şikâyetleri, sürekli tutulmalar ve mevsimsel geçişlere adaptasyon gibi sorunlarda istifade edilir. Romatizma ve buna bağlı ağrılar, migren, çeşitli kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, karaciğer hastalıkları, hafıza problemleri, öğrenme güçlükleri, ruhsal rahatsızlar başta olmak üzere geniş bir yelpazede sağlık problemi olanlarda ise duruma göre değişen sayılarda yapılır. Geri bildirimlerde ise olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Hacamatın herhangi bir zararı yoktur. Doğru yapıldığında kendisinden kaynaklanacak hiçbir yan etkiyle karşılaşmazsınız. Ancak ehil olmayan kişilerde yapılması hijyen ve sağlık problemlerine yol açmaktadır. Özellikle hacamat yaparım diye femoral siniri kesilmiş bir çocuk hasta ve buna benzer diğer olaylar olduğunu duyuyoruz. Sağlıkla ilgisi olmayan kişilere yaptırmak bu yüzden tehlikelidir.

Sağlıklı,mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Kaynak: makroicerik.com

Bir cevap yazın