Hadi şeker bayramında sağlıklı beslenelim…

Hadi şeker bayramında sağlıklı beslenelim…

Hadi Şeker Bayramında Sağlıklı Beslenelim…

Adı üstünde şeker bayramı. Bol bol şeker yemeniz gerekiyor değil mi? Üzgünüm sağlığınızı bozmamanız için mutlaka en az miktarda şeker tüketimi tavsiye edebileceğim.

Ramazan boyunca sizlere verdiğim tavsiyeler doğrultusunda hareket ettiyseniz kilo almadığınızı varsayacağım. Ancak iftardaki 15 dakikalık bekleme süresi yapılmadıysa üzgünüm oruçlu olmak yine size kilo aldırdı.

Sizlere ramazan döneminde 3 öğün tavsiye ettim( sahur, iftar ve iftar sonrası araöğün ve de iftarın içinde 15 dakikalık bekleme süresi). Şimdi normal hayatımıza dönmeden önce şekerlerin çikolataların kuruyemişlerin havada uçuştuğu bir bayram yaşayacağız. Peki bu dönemi sağlıklı bir şekilde nasıl geçirebiliriz?

Pek çok gıdadan uzak kalınca bayram dönemi size bir hediye dönemi gibi gelebilir. İstediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz ödül dönemi olarak görebilirsiniz. Ancak bu 3 gün bile sürse sağlığınızı tamamen bozabilecek bir dönemdir. Demek ki dikkatli davranmalıyız.

Lütfen azar azar sık sık beslenmemize devam edelim ve öğün atlamayalım. Mutlaka kahvaltı yapalım ve kahvaltıdan sonra 2,5-3 saatte bir öğün tüketimine devam edelim. Kahvaltımızda lütfen sucuk salam sosis gibi şarküteri ürünleri bulunmasın. Yağlı ve raf ömrümü uzatmak için katılmış katkı maddelerinden dolayı bunlar size zarar verecektir.

Ara öğününüzde meyve ya da yoğurt tercih edebilirsiniz. Mutlaka öğle yemeği tüketin. Sonra yine araöğün ve ardından akşam yemeği ve yine ara öğün tüketin. Demesi kolay diyor olabilirsiniz misafir gelecek ve misafirliğe bayramlaşmaya gideceğiz . Türk geleneklerine göre mutlaka tatlı ve çikolata ikram edilecek ne ara öğünü diyebilirsiniz. Demek ki ikramları sağlığınızı bozmamak için reddediyorsunuz. Ve bu öğünleri tüketmeye çalışıyorsunuz.

Sizlere birkaç yiyecek eşitliği vermek istiyorum. Bayramda yemek dışında yediğiniz sağlıksız ürünlerin yiyecek olarak karşılığı. İstiyorsanız yemeğe devam edebilirsiniz. İYİ BAYRAMLAR DİLİYORUM.

20 gram madlen çikolata : 1 dilim ekmek (25 gram] 1 tatlı kaşığı sıvıyağ

2 adet baklava : 4 dilim ekmek (100 gram] 3 tatlı kaşığı sıvıyağ

½ kadayıf: 4 dilim ekmek (100 gram] 3 tatlı kaşığı sıvıyağ

1 çay bardağı kuruyemiş : 4 dilim ekmek( 100 gram) + 2 tatlı kaşığı sıvıyağ

1 kadeh likör: 1 dilim ekmek ( 25 gram) + 1 porsiyon meyve

1 şişe gazoz: 1 dilim ekmek ( 25 gram) + 1 porsiyon meyve

Kaynak: haberverildi.com

Bir cevap yazın