Koyun Postu Ile Koyun Derisi Arasındaki Fark Nedir

Koyun postu denildiğinde üzerinde yün bulunan pöstekiler anlaşılmaktadır. Ancak koyun derisi kavramıyla beraber yünlerin olmadığı pürüzsüz bir ürün akla gelmektedir. Post ya da deriden üretilen sınırsız sayıda ürün olacağından dolayı son derecede yaygın bir biçimde tercih edilmektedir. Deri ithalatı hususunda da öne çıkan bu ürünlerin uzun ömürlü olmasının yanı sıra doğal kalmaları ve kaliteli yapıda olmaları yaygın şekilde tercih edilmelerinin temel nedeni olarak görülebilir. Koyun postu ve koyun derisi, yarma deri ile benzerlik gösterebilecek bir yapıdadır. Öte yandan insanlığın uzun zamandan beridir kullandığı öğeler arasında da yer almaktadır.

Koyun derisi ile koyun kürkü arasındaki tek farksa doku ve görünüm olarak söylenebilecektir. Kürk ve postun her birinin ciddi bir işlem süreci içerisine girmeleri söz konusudur. Bu anlamda da toptan deri noktasında da ciddi bir işleyişin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Deri fabrikasına girecek olan işlenmemiş pöstekiler, işlemler sonrasında post ve zig deri olarak iki kısma ayrılacaktır.

Koyun Postu Nedir?

Koyun postu ya da kürk post olarak ifade edilen ürünler, koyunların yünleriyle derilerinin beraber tabaklanması sonrasında elde edilmektedir. Ancak bunun için uygun standartlarda olan pöstekilerin seçilmesi de son derecede önemli bir konu olarak ele alınmalıdır. Özellikle ev dekorasyonu konusunda bir hayli dikkat çeken bu postların, öte yandan koltuklar üzerinde de önemli bir detay olduğu söylenebiliyor.

Koyun postları sağlık açısından da bir hayli önemlidir. Medikal koyun postları da global anlamda rağbet edilen ürünler arasında sayılmaktadır. Kişisel kullanım ürünü olarak da bilinen bu postların alternatif modelleri de kendini göstermektedir. Medikal amaçlı olarak tabaklanan bu postların genel itibarıyla sağlığa önemli yönde etki ettiği saptanmıştır.

Tekstil sektörü içerisinde de koyun postları önemli ölçüde fayda vermektedir. Özellikle kürklü deri ceketlerin imalatı işlemlerinde fazlasıyla dikkat çekmektedir. İçi koyun kürküyle astarlanan botlar da kış mevsimlerinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu noktada herkesin alaka gösterdiği modellere fazlasıyla denk gelebilmek de olası bir durum olarak kendini göstermektedir.

Bir yanıt yazın