Merkezi Isıtma Sistemleri Daha mı Pahalı?

Isıtma sistemleri denince birçok kişinin aklına iki farklı, temel ısıtma sistemi gelir bunlardan biri merkezi ısıtma sistemi bir diğeri ise bireysel ısıtma sistemidir. Kendi içerisinde de farklı alt kategorilere ayrılan bu sistemlerden merkezi ısıtma sistemi kulağa daha ucuz gibi gelse de aslında kullanılan mekana ve mekanın şartlarına göre değişmekle birlikte zaman zaman daha pahalı olabilmektedir.

Yerden ısıtma sistemlerinden kombilerden ve ısıtma sisteminin paneline bireysel olarak müdahale edebileceğiniz bireysel ısıtma sistemlerinden daha farklı bir işleyişi olan merkezi ısıtma sistemlerinde maliyet ve uygulama değişiklikleri vardır.

Merkezi ısıtma sistemleri hangi durumlarda pahalıdır?

Günümüzde yüksek katlı ve geniş iç mekana sahip binaların inşaatı her geçen gün katlanarak devam etmektedir. Konut ve iş yeri olarak kullanılan bu binaların ısıtma sistemleri genelde merkezi ısıtma sistemleridir. Bireysel ısıtma sistemlerinde yeteri kadar verim alınamamakla birlikte söz konusu konut olduğunda merkezi ısıtma sistemleri de daire sahibinin yaşamsal alışkanlıkları baz alındığında bazen bireysel ısıtma sistemlerine göre çok daha pahalı olabilmektedir.

Merkezi ısıtma sistemlerinde tüm ısı kontrolü ve akabinde ısı şiddeti tek bir merkezden yapılır. Kazan dairesi mantığı ile çalışan merkezi ısıtma sistemleri binalarda özellikle Eylül – Nisan arası açıktır. Bu ısıtma sistemleri yaz aylarında genelde kapalı olurlar. Merkezi ısıtma sistemlerinde ödeme de kollektiftir. Daire başına aylık faturalandırma yapılmakla birlikte merkezi ısıtma sistemlerinde eğer çok fazla evinizde kalan biri değilseniz sürekli seyahat eden biriyseniz bütçeniz olumsuz yönde etkilenir çünkü evde olmadığınız zamanlarda dahi sisteminiz çalışmaya dolayısıyla faturanızı şişirmeye devam eder. Bu nedenle aktif bir hayatı olan kimseler için çoğu zaman bireysel ısıtma sisteminin olduğu binalar çok daha ekonomik olabilmektedir. Bireysel ısıtma sistemlerinde tüm ısı kontrolü ve ısının şiddeti, ısıtma sisteminin ne zaman açılıp ne zaman kapatılacağı tamamen size ait olduğu için örneğin evde olmadığınız zamanlarda kapatarak hem enerjiden hem de faturanızdan tasarruf edebilirsiniz.

Isıtma sistemleri kendi içerisinde artısı ve eksisi olan birçok seçeneğe sahip konforlu sistemlerdir.

Bir cevap yazın