Online Duty Free Alışveriş Imkanı

Online Duty Free Alışveriş İmkanı

Duty free mağazalar yurtdışı seyahatlerinin vazgeçilmez noktalarıdır. Bu anlamda bir ülkeden çıkarken veya bir ülkeye giriş yaparken havaalanı içerisinde zaman geçirilebilecek noktalardan biri de duty free mağazalardır. Bu mağazalar yolculara belli başlı avantajlar sunarak alışveriş yapma imkânı sağlamaktadır. Özellikle gümrük vergisi tutarlarında az bir miktarda vergi koyulan ürünlerle birlikte vergiden tamamen muaf ürünler de bu mağazalarda satıştadır. İfade edilen ürünler arasında tütün ve tütün ürünleri de bulunmaktadır. Söz konusu kategorilerle ilgili farklı markaların ürünleri kartonlar halinde perakende bir biçimde satıştadır. Bahsi geçen ürünlerden bir tanesi de Marlboro Double Fusion Summer marka sigaralardır.

Duty free mağazaları ile ilgili olarak bilinmesi gereken belli başlı kurallar olduğunu ifade etmek gerekir. Nitekim yolcuların yolculuk sırasında yapacak oldukları bu alışveriş birçok anlamda zaman ve para sarfına da karşılık gelmektedir. Genel itibariyle duty-free mağazaları daha uygun fiyatlarla alışveriş imkânı sunmak üzere sloganlanmıştır. Bütün dünya üzerinde duty free mağazalarında uygun fiyatlarla alışveriş imkânı yapıldığı kanısı ön plandadır. Ancak bu durum pek de gerçeği yansıtmamaktadır. Nitekim çeşitli ülkelerin kendi ürünlerini ya da öne çıkan bazı markaları sattırmaya çalıştığı görülmektedir. Bunların yanı sıra daha da önemlisi uygun fiyatlı alışveriş sloganıyla daha yüksek fiyatlı ürünler satılmaktadır. Bir duty free mağazasında Djarum Black marka sigara satın almak normalden çok çok daha fazla bir tutara karşılık gelebilir.

Yaptığı seyahatlerde istikamet üzerinde kendisine ya da tanıdıklarına hediye etmek isteyen kişiler için yapılacak alışverişin daha fazla tutarlara denk gelmesi, diğer taraftan ülkenin ve havayolu prosedürlerinin gereğince çeşitli limitlere takılması bu mağazalarda yapılacak alışverişi oldukça anlamsız kılmaktadır. Havaalanları içerisinde yer alan duty free mağazalarına denk gelecek şekilde internet üzerinden de bu hizmet almak mümkündür. Söz konusu ürünlerin vergiden muaf olduğu görüşünün yanı sıra herhangi bir limit bulunmaksızın daha uygun fiyatlarla alışveriş imkânı doğar. Bu sayede daha az tutarlarda daha fazla alışveriş yapmak mümkün olur. Örnek olarak bir karton Captain Black yerine birkaç karton satın almak mümkün hale gelir.

Bir cevap yazın