PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2024

2 Tem

PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu; PTT şubelerinde geçerli, para çekme ve havale işlemleri gibi yurt içi ve yurt dışı alışverişlerde kullanılabilen, PTT Matik ve diğer banka ATM’lerinden nakit çekim desteği sağlayan, fatura ödeme ve para transferi gibi birçok işleme olanak sağlayan bir karttır. PTT sosyal yardım parasıal ben Para çekme işlemlerinde kullanılan PTT kartı ile devlet yardımı paralarınızı çekebilir, tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

PTT Kart nedir sorusuna cevap vermemiz gerekirse, para çekme, para yatırma, internetten alışveriş yapma ve kartla ödeme yapma imkânı sağlayan, tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz fiziksel bir karttır. Anlaşmalı bankalardan alışveriş yapmanıza imkân veren bu kartla, başkasının hesabına para gönderebilir veya başkasından para talep edebilirsiniz. PTT kartı ayrıca devletin yaptığı sosyal yardım paralarını PTT kartı olan kişilerin kart hesaplarına yatırır. Adınıza yatırılan para için sorgulayın PTT Adıma Para Yatırdı mı? PTT Para Sorgulama Makalemizi okuyabilirsiniz. PTT kurumu tarafından yapılmış bir banka kartıdır. PTT kartı ile diğer banka kartlarıyla yapılan ödeme ve fatura sorgulama gibi işlemler yapılabilir.

PTT Kart Başvuru Koşulları

PTT Kartı başvurusunda bulunmak için, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına sahip olmanız ve 18 yaşından büyük olmanız gerekir. PTT Kartı başvurusu için genel şartlar şunlardır; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak: PTT Kartı başvurusunda bulunmak için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. 18 yaşından büyük olmak: PTT Kartı başvurusunda bulunmak için, 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Kimlik belgesi: Kimlik doğrulama amacıyla, başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya ulusal kimlik kartı gibi bir kimlik belgesi sunması gerekebilir. Gelir durumu: Bazı durumlarda, PTT Kartı başvurusunda bulunurken gelir durumunuzu belgelendirmeniz istenebilir. Başvuru ücreti: PTT Kartı başvuru ücreti, başvurulan kart türüne göre değişiklik gösterebilir. Başvuru sırasında ödemeniz gereken bir ücret olabilir. Başvuru formu: PTT Kartı başvurusu için doldurmanız gereken bir başvuru formu olabilir. Bu formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmanız önemlidir.

PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kartı başvurusunda bulunabilmeniz için öncelikle bir PTT posta çeki hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer böyle bir hesabınız yoksa posta çeki hesabı açtırmanız gerekmektedir. Bunları yapabilmek için en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Oluşturulan posta çeki hesabına PTT kartı tahsis edilecektir. Hesap tahsis işlemi tamamlandıktan sonra müşteri hizmetlerini arayarak veya PTT ATM’lerinden kart şifrenizi belirlemelisiniz. Daha sonra kartınızla yapmak istediğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz.

PTT Kart Başvurusu E-Devlet

PTT Kart başvuruları e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. PTT kartı sahibi olmak isteyen kişiler herhangi bir PTT şubesine giderek hemen PTT kart sahibi olabilirler. PTT Kart başvurusu online olarak yapılmadığı için mutlaka bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir.

PTT Kart Başvuru Formu

PTT Kart başvuru formu PTT kartı almak isteyenler tarafından doldurulmalıdır. PTT kartı sahibi olmak isteyenlerin herhangi bir PTT şubesinde Posta Çeki Hesabı açmak için başvuru formunu doldurmaları yeterli olacaktır.

PTT Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

PTT Kart başvurusu için hangi belgeler gereklidir sorusuna cevap vermek gerekirse, PTT kart başvurusu için Türk kimlik kartı gerekmektedir. Ayrıca başvuru sırasında başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

PTT Kart’tan faydalanmak için yaş sınırı kaçtır?

PTT kartından faydalanmak isteyen müşterilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş olanlar bu kartla kredi kullanamazlar, sadece para yatırıp çekebilirler.

PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır ve Yeni Şifre Nasıl Belirlenir?

PTT Kart sahipleri, şifrelerini değiştirmek ve unuttukları şifrelerini yenilemek için PTT sistemine kayıtlı telefonlarından mesaj göndererek şifrelerini öğrenebilirler. Cep telefonunuzun mesaj bölümüne SIFRE yazıp boşluk bırakarak 4 haneli PTT kart şifrenizi girmeniz, PTT kartının arka yüzünde bulunan 7 haneli rakamı yazıp 3290’a kısa mesaj göndermeniz yeterlidir. PTT kart şifrenizi size en yakın PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. PTT şubelerine gitme imkânınız yoksa 444 17 88 numaralı PTT Çağrı Merkezi’ni arayarak şifrenizi alabilirsiniz.

PTT Kart Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

PTT bakiyenizi farklı platformlardan sorgulayabilirsiniz. Öncelikle bakiye sorgulama dışında başka hizmetlerden de faydalanabileceğiniz bir hizmet olan internet bankacılığına giriş yaparak hesap bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. https://pttbank.ptt.gov.tr/pttweb/ bağlantısına tıklayıp, TC kimlik numaranızı veya müşteri numaranızı ve şifrenizi yazarak PTT hesabınıza giriş yaparak kart bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca PTT ATM’lerinden de hesap bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. Son olarak 444 1 788 iletişim numarasını arayarak kart bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. PTT konuşma ve görme engelli vatandaşlarımızı da unutmadı. Engelli müşterilerimiz 0850 222 1 788 numaralı PTT Çağrı Merkezi’ni arayarak müşteri temsilcilerine danışmak istediklerini sorabilirler.

PTT Kart başvurusu ücretli mi?

PTT Kart başvurusu için herhangi bir ücret alınmaz. Dilerseniz kartınızı PTT şubelerinden hemen teslim alabilirsiniz. Tüm bankacılık işlemlerinin tamamen ücretsiz olduğu PTT kart için herhangi bir üyelik ücreti veya başka bir ücret alınmaz. PTT kart başvurusu sırasında veya sonrasında herhangi bir ücret alınmaz.

PTT kart başvurusunda bulundum, ne zaman elime ulaşır?

PTT şubesinden PTT Kartı başvurusunda bulunduğunuzda, kartınız genellikle hemen size teslim edilir. Ancak, PTT resmi web sitesi üzerinden çevrimiçi başvuruda bulunduğunuzda, kartınız 7 ila 10 gün içinde size teslim edilir.

PTT Kart Özellikleri Nelerdir?

Hesap açarken veya kullanırken kullanıcılarından ücret talep etmez. Sosyal yardım için ayrı bir kart vardır. Bu karta ‘Ön yüklemeli PTT kartı’ denir ve vergilendirilir. Kart size ulaşmadan önce kartı kullanma özelliği vardır. İnternet bankacılığı üzerinden online işlem yapılabilir. Tüm ATM’lerden işlem yapılabilir. Devlet bankalarına ait ATM’lerden işlem yapıldığında ücret kesintisi yapılmaz.

PTT Kartı ile Yapılabilecek İşlemler

PTT Kart ile yapılabilecek işlemler aşağıda listelenmiştir. İnternet alışverişi yapılabilir. Posta çeki hesap bakiye sorgulama yapılabilir. Tüm ATM’lerden para çekilebilir. Devlet ATM’lerinden para çekilirken ücret alınmaz. Hızlı geçiş sisteminde bakiye yükleme yapılabilir. Kuveyt Türk, Fibabanka, Aktif Bank gibi anlaşmalı bankalarla kredi kartı ödemeleri vb. işlemler yapılabilir. Elektrik, su, doğalgaz gibi fatura ödemeleri yapılabilir. Para transferi işlemleri kolayca yapılabilir. Tüm alışveriş merkezlerinde geçerlidir. Yurt içi ve yurt dışında yapılacak işlemlerde kullanılabilir.

PTT Kart Adresi Nasıl Değiştirilir?

PTT Kart adresi değişikliği talebinde bulunan kullanıcılar ıslak imzalı bir dilekçeyi en yakın PTT merkez müdürlüğüne teslim ederek adres değişikliği talebini iletmelidir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra adres değişikliği talebiniz yapılacaktır.

PTT Kart Günlük Para Çekme Limiti Nedir?

PTT Kart müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Bu nedenle daha önce 3000 TL olan çekim limiti, olası mağduriyetlerin önüne geçmek ve müşterilere kolaylık sağlamak amacıyla 28 Nisan 2020 tarihinde 5000 TL’ye çıkarılmıştır.

PTT Kart Hesabı Neden Bloke Edilir?

PTT kart hesabınızda şüpheli işlem yapılması, kart şifresinin 3 kez yanlış girilmesi ve kredi kartı borcunuzun ödenmemesi durumunda PTT kart hesabınız bloke edilecektir.

PTT Kart Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

PTT kart hesabınız ödenmemiş borçlar nedeniyle bloke olduğunda, borcunuzu ödemeniz veya vergi dairesinden taksitlendirerek açmanız gerekir. PTT kartınız ödenmemiş borçlar nedeniyle bloke değilse, PTTmatiklerden, müşteri hizmetlerini arayarak ve internet üzerinden blokenizi kaldırabilirsiniz. Bu platformlardan blokenizi kaldıramıyorsanız, en yakın PTT şubesine gitmelisiniz.

PTT Kart ile Anlaşmalı Bankaların Listesi

İkamet ettiğiniz bölgede PTT şubesi yoksa endişelenmenize gerek yok. Çünkü PTT’nin birçok banka ile anlaşması bulunmaktadır. PTT’nin kredi kartı, para yatırma ve çekme gibi işlemler için birçok banka ile anlaşması bulunmaktadır.Nakit çekimlerde PTT ile anlaşması olan bankalarGaranti BankasıBurgan BankAktifbankAkbankPTT BankCitibankKredi çekimlerinde PTT ile anlaşması olan bankalar

PTT Kredi Kartı Ödemeleri İçin Anlaşmalı Bankalar Listesi

Denizbank, Akbank, TEB, Vakıfbank, Yapıkredi, Fibabanka, Alternatifbank, Bankpozitif, Burganbank, QNB Finansbank, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, Kuveyt Türk, Garanti Bankası, HSBC, Odeabank, Şekerbank, Türkiye Finans, ICBC Turkey BankPTT Nakit Yatırma ve Ödeme İçin Anlaşmalı BankalarAktifbank, Garanti Bankası Burganbank, Türkiye FinansPTT’nin Bireysel Kredi Ödemelerinde Anlaşmalı BankalarıAktifbank, Alternatifbank, Bank Pozitif, Burgan Bank, Fibabanka, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk, Nurol Bank, Odeabank, TEB

PTT Kart CVC Kodu Nerede Yazılır?

PTT CVC kodu, kartın güvenli kodudur. Bu kod 3 haneden oluşur ve CVC kodu kartın arkasına yazılır. Bu yazıda size şunu anlatacağız PTT Kart Nedir? PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Hakkında bilgi vermeye çalıştık.