Spor Ve Egzersizin Faydaları

Spor ve Egzersizin Faydaları

Spor yapmak hem sağlığımız için hem de daha kaliteli bir yaşam sürmemiz için oldukça önemlidir. Spor bireysel veya toplu olarak yapılan ve birçok branşları bulunan fiziksel bir aktivitedir. Spor yaparak daha sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine sahip olurken, kalp ve damar sağlığımız için, ideal kilomuzu korumak için oldukça faydalıdır. Egzersiz ise düzenli bir şekilde tekrar edilen vücut hareketlerinden oluşan bir aktivitedir. Hem sporun hem de egzersiz yapmanın yaş sınırı olmadığından her yaşta spor ve egzersiz yapmak sağlıklı olmak için iyi bir aktivite olacaktır. Bu noktada Burak Kulaksız eşliğinde tercihinize göre seçtiğiniz tüm mekânlarda spor yapma lüksüne sahipsiniz. Vücudumuzun ihtiyaçlarına göre farklı egzersiz çeşitleri vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Aerobik Egzersizler; kalp ve akciğer kaslarını güçlendirmek için yapılan aktivitedir. Bol oksijen kullanılır ve vücudun kalori yakmasına yardımcı olur. Bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak ve yüzmek gibi aktivitelerdir.
  • Ağırlık Egzersizleri; kol, bacak, göğüs ve karın bölgesindeki kasları çalıştırmak için oldukça faydalı olan aktivitedir. Ağırlık kullanarak yapılır.
  • Denge ve Germe Egzersizleri; kas boyunu arttırır ve uzanma, gerinme, eğilmeye yönelik eklemlerin çalışmasında faydalıdır. Kas yetkinliklerini azaltarak yaralanmaları en aza indirir. Yoga, hafif germe hareketleri gibi egzersizler ev ortamında rahatça yapılabilir. Bu sayede daha rahat ve konforlu bir biçimde daha sağlıklı bir birey olma konusunda çaba harcamak kolay hale gelir. Kas ve iskelet sistemini güçlendirmek, psikolojik açıdan istikrar sağlamak, sosyalleşmek, ideal kilomuzu korumak, konsantrasyonumuzu arttırmak için spor ve egzersizin faydaları oldukça fazladır.

Spor ve egzersiz uzmanı Burak Kulaksız Instagram hesabından evde yapılabilen basit ve çok uzun sürmeyen rahat bir şekilde ve zevkle yapılabilen egzersiz videoları ile artık evden kolayca egzersiz yapmak mümkün hale gelmiştir. Spor ve egzersiz artık hayatın yoğunluğu ve yoruculuğundan az da olsa uzaklaşmak için, daha sağlıklı bir yaşam sürmemiz için ve hatta sosyalleşmemiz için oldukça faydalı olan aktivitelerdir. Birçok kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına oldukça iyi geldiği de bilinmektedir.

Bir cevap yazın