Tenis Sahaları Ile İlgili Genel Bilgiler

Dünya çapında çeşitlenmiş olan çok sayıda spor dalı vardır. Farklı kültürlerin, olayların ve ekonomik seyirlerin yön vermesiyle şekillenen spor dalları zaman içinde global hale gelmiştir. Tarihsel çizgide değişen ve gelişen spor dalları nihayet olimpik sporlar başlığı altında daha da teknik hale gelmiştir. Bu anlamda mevcut spor dalları içerisinde yer alan ve günümüzde belirli bir kesimin ilgi duyduğu tenis de ivme kazanmıştır. Tenis tarihsel gelişimine bakıldığı zaman, başlangıcından günümüze en az değişiklik geçiren spor dallarından biri olduğu görülür. Kendine özgü seyircisi, ekipmanı ve kuralları ile bu spor birçok milletin hem hobisi hem de kondisyon vasıtası halinde değerlendirilmiştir. Bu yazıda da tenis sahaları hakkında detaylar yer almaktadır.

Tenis maçları en az iki en fazla dört kişi ile yapılan maçlardır. Bu anlamda tek tek ya da ikili oyuncularla taraflar oluşturulmaktadır. Çift oyunculu tenis maçları oldukça heyecanlı ve adrenalini yüksek maçlardır. Bu sporun ekipmanı bir top ve bir rakettir. Tenis topları kendine özgü çizgileri ile 1986 yılına dek beyaz olarak kullanılmıştır. Ancak bahsi geçen tarih itibariyle sarı renkli topların kullanılmasına karar verilmiştir. Ki bu kararın verilmesinde, seyircinin beyaz topu seçemiyor olması oldukça etkili olmuştur. Tenis topları içi dolu ve yumuşak kumaş yüzeyli bir yapıya sahiptir. Tenis raketleri ise sert plastik tellerin sıkça örülü olduğu araçlardır. Bu sayede kuvvet uygulayarak topun sertçe sekmesi sağlanır. Tenis sahaları buraya kadar ifade edilen tüm detayları etkileyen ana faktördür.

Tenis sporu farklı sahalarda oynanan bir spor olarak dikkat çekmektedir. Bu anlamda da özelleşen bir yanı vardır. Alan bakımından aynı özelliği taşıyan tenis sahaları yüzey bakımından oldukça farklı ve çeşitlidir. Bu açıdan tenis sahaları 5 farklı şekilde karşımıza çıkar. Bahsi geçen saha özellikleri aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.

  • Çim
  • Toprak
  • Sentetik
  • Halı Saha
  • Sert Yüzey

Yukarıda ifade edilen tenis sahalarının yapısal özelliği oyunun birçok dinamiğini etkilemektedir. Bu noktada en çok değişen özellik oyunun akışıdır. Her bir saha oyunun hızını başka şekilde etkiler. Daha hızlı ve daha yavaş akışlar bu sayede meydana gelir. Bu noktada etkili olan en önemli değişkenler oyuncunun manevrası ve topun sekme hızıdır.

Bir cevap yazın