Teniste Oyun Stilleri

Tenis sporunun dört temel oyun stili bulunur. Agresif baseliner, servis ve voleybolcu, kontra yumruk ve tüm saha oyuncusudur. Rakibinizin oyun stilini bilerek geliştireceğiniz taktikleriniz ile oyunun avantajını yakalayabilirsiniz.

  1. Agresif baseliner stili: Oyunu dikte ederek kontrolü ele almayı seven oyuncuların tercihidir. Rakibi sahanın etrafında hareket ettirmek için güçlü zemin vuruşları sergilerler. Genel olarak forehand ile backhand vuruşlarını kullanırlar. Agresif baseliner oyuncuları kısa vuruş toplarına saldırırlar ve bu oyuncular fileye yaklaşmayı sevmezler.
  2. Servis ve vole stili: Bu stili tercih eden tenis oyuncuları servisin arkasından gelen fileye saldırırlar. Çoğunlukla ilk servisten sonra hemen fileye gelirler. Agresif baselinerın tersine servis voleciler fileden uzaklaşmayı sevmezler. Servis ve voleci rakibinizin karşısında kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz.
  3. Kontra yumruk stili: Karşı atak ve tutarlı savunma yapan sporcular her zaman yüzdelik atışları vururlar. Tenis sporunda kazanılan sayıların çoğunun hatalardan kaynaklandığını bilen kontracılar asla hata yapmamaya çalışırlar. Çok hızlıdırlar rakiplerini yıpratarak hata yapmalarını sağlarlar.
  4. Tüm kort oyuncusu stili: Tüm kort oyuncuları birçok şut çeşidini rahatlıkla kullanabilirler. Rakibinin zayıflıkları ile birleşen atışları uygularlar. Karşı ataklarda ağın agresif saldırganlarıdırlar. Bu oyuncular çeşitliliklerini inanılmaz derecede saldırganlığa çevirebilirler. Geniş bir yelpazede atış yapabilir ve sahanın her karesinden vuruş yapabilme potansiyeline sahiptirler.

Oyun Stili ile Ekipman Seçimi

Tenis sporu raket ve toplar ile bireysel olarak rakibe temas etmeden oynanan olimpik bir spor dalıdır. Başlangıç seviyelerini geçtikten sonra en iyi performans sağlayabileceğiniz oyun stilini belirlemelisiniz ki kullanacağınız ekipmanı bu doğrultuda seçebilesiniz. Tenis sporunda alt vücudun çok kullanıldığı oyun stillerinde ayakkabı seçimine özen göstermelisiniz. Üst vücudun çoğunlukla kullanıldığı kuvvetli atışlar gerektiren oyun stillerinde de raket seçimine önem vermelisiniz. Eğitmenlerinizin tavsiyelerini göz önünde bulundurarak Tenis Market web sitesinden size en uygun olan ve gerekli verimi alabileceğiniz ekipmanı temin edebilirsiniz. Kendi oyun sitilinizi, taktik ve stratejilerinizi geliştirdikten sonra rakibinizin de oyun stilini bilmeniz önemlidir. Oyun stilini bilmediğiniz bir rakip ile körü körüne çıkacağınız bir maç sizi hüsrana uğratabilir.

Bir cevap yazın